середа, 15 грудня 2010 р.

Розпочато створення обласної програми профілактики, діагностики і лікування хронічних вірусних гепатитів

Cьогодні відбулась спільна, із Головним управлінням охорони здоров’я ТОДА, прес-конференція на якій було презентовано проект «Підтримка Громадської ініціативи профілактики і вилікувань від гепатитів «FAQ[i] Гепатит».
У прес-конференції взяли участь:
·         Любомир Синьоверський, в.о. начальника Головного управління охорони здоров’я Тернопільської ОДА, к.м.н., Заслужений лікар України, депутат Тернопільської обласної ради
·         Михайло Андрейчин, член-кореспондент Національної академії медичних наук України, професор, д.м.н., Голова Асоціації інфекціоністів України, заслужений діяч науки і техніки України
·         Володимир Ханас, керівник проекту «Підтримка Громадської ініціативи профілактики і вилікувань від гепатитів «FAQ[ii] Гепатит»
·         Павло Федик, перший заступник Генерального директора Тернопільської обласної державної телерадіокомпанії, к.е.н., депутат Тернопільської обласної ради
·         Олена Герасименко, головний позаштатний спеціаліст-інфекціоніст головного управління охорони здоров'я облдержадміністрації, завідуюча інфекційним відділенням комунальної міської лікарні швидкої допомоги
·         Володимир Носко, головний лікар Тернопільського обласного комунального Центру профілактики та боротьби зі СНІДомНа прес-конференція було зазначено, що вірусні гепатити в Україні за ступенем негативного впливу на здоров'я населення займають домінуюче місце в структурі інфекційної патології. Україна належить до країн з середньою розповсюдженістю гепатиту С - приблизно інфіковано біля 3% громадян, що складає близько 1 170 000 осіб. Однак, за результатами вибіркового моніторингу груп ризику, інфікованість вірусом гепатиту С серед деяких з них значно перевищує середньосвітові показники і досягає 40-60%. В Україні офіційна реєстрація хронічного гепатиту В і С розпочалася тільки з червня 2009 року. Гостра форма вірусного гепатиту С реєструється з 2003 року і частота її залишається стабільною: 1115 випадків в 2004 р., 1212 - в 2005 р., 907 - в 2007 р., 873 в 2008 р. і 954 випадки - в 2009 р.
Така ситуація підштовхнула активістів громадських організацій залучивши медичних «чиновників» та профільних спеціалістів створити робочу групу щодо цієї проблеми. Таким чином, вперше в області, саме громадськість краю ініціює створення обласної цільової соціальної програми з профілактики, діагностики та лікування гепатиту С. На прес-конференції був відмічений як позитивний факт підтримки цієї ініціативи Тернопільською обласною державною адміністрацією.
Одним з найважливіших завдань, і з цим погодились всі члени робочої групи, залишається діагностика гепатиту С дітям і дорослим, медичним працівникам як групі професійного ризику, студентам середніх і вищих медичних навчальних закладів, працівникам служб спеціального призначення, хворим гастроентерологічного профілю, іншим групам ризику, в т.ч. наркозалежним і хворим на СНІД.
Прийняття і реалізація обласної програми протидії гепатиту С стане додатковим свідчення «європеїзації» України, адже на рівні регіону вдасться усунути соціальну проблему шляхом об'єднання зусиль усіх органів державної влади та громадськості.
Метою проекту «Підтримка Громадської ініціативи профілактики і вилікувань від гепатитів «FAQ Гепатит», що здійснюється Творчим молодіжним об’єднанням «Нівроку» за підтримки Програми «Громадське здоров’я» Міжнародного фонду «Відродження» є забезпечення належного рівня протидії захворюваності на гепатит С в Тернопільській області шляхом розробки та прийняття обласної програми профілактики, діагностики і лікування хронічних вірусних гепатитів та проведення інформаційно-просвітницької компанії серед громадян
Детальніше про програму: www.irf.ua.
Тел. для довідок:                 096-210-40-76       Ханас Володимир
067-960-48-72       Домбровський Олександр
067-352-64-31       Федик Павло


Із виступів учасників
Професор М.Андрейчин зазначив, що «у цьому році вперше в Україні створена Концепція Державної програми з профілактики, діагностики та лікування вірусних гепатитів, що дає нам реальні підстави зупинити епідемію гепатиту С».
О.Герасименко зазначила, що існуючі способи виявлення хворих на гепатити дозволили виявити в області у 2010 році 37 людей інфікованих гепатитом С і 8 людей хворих на гепатит В. Складна ситуація із захворюваннями на гепатит С пов’язана із не тільки з організаційними труднощами, але й безсимптомним (безжовтяничним) перебігом хвороби із подальшим розвитком хронічного процесу у 80% пацієнтів.
В.Ханас окреслив важливість громадської участі у розробці програми, створення ефективної системи контролю за використанням коштів. Співпраця органів влади із фахівцями та громадськими активістами, за його переконанням, сприятиме і профілактиці поширення вірусних гепатитів серед населення краю. Наступним кроком нашої роботи має стати підписання Меморандуму про участь зацікавленими сторонами і вироблення методичних засад розробки обласної програми профілактики, діагностики та лікування гепатиту С.
П.Федик: «Щира зацікавленість журналістів є додатковим свідченням успіху нашого проекту. Адже ми маємо всі складові його ефективності – добрі наміри, професійних експертів та консультантів, синергію громадської ініціативи та розуміння менеджерів місцевого уряду, ресурсну підтримку Міжнародного Фонду «Відродження»… Всі ці чинники дозволяють з оптимізмом сприймати хворобу як випробування, пройти яке, з Божою поміччю, – під силу нашій громаді».
Довідкова інформація
·         Тернополянам недоступне безкоштовне лікування специфічними противірусними препаратами через відсутність державної програми та значну вартість ліків. Безкоштовна діагностика теж недоступна.
·         Як повідомило The Independent, мешканці Великобританії можуть пройти обстеження на вірусні гепатити в аптеках країни за кошти Британського міністерства охорони здоров’я. Попередня апробація вказаної схеми виявила у 15% обслідуваних гепатит С, ще у 1,7% був виявлений гепатит В. Таким чином, кожний шостий з тих, хто пройшов обслідування в аптеці виявився хворим на вірусний гепатит. Ці результати свідчать, що гепатит С виявився вчетверо більш розповсюдженим, ніж вважалось згідно даних досліджень, отриманих від дільничих лікарів Великобританії. Зокрема, при проведенні хірургічних втручань лікарі загальної практики виявили інфекцію лише у 4% пацієнтів.
·         Уряд Казахстану прийняв рішення про виділення фінансових засобів для лікування хворих вірусними гепатитами «В» і «С». В рамках Державної програми «Саламатти Казакстан» на 2012-1015 роки, з 2011 року передбачаються засоби на діагностику вірусних гепатитів у дітей, а з 2012 року у дорослих. Охоплення лікування з року в рік буде збільшуватись в межах проведення діагностичних досліджень на наявність вірусного гепатиту «В» і «С» серед людей з підвищеним ризиком інфікування.


[i] F.A.Q. (акронім от англ. Frequently Asked Question(s)питання які найчастіше задаються

Захід відбувся у рамках проекту: «Підтримка Громадської ініціативи профілактики і вилікувань від гепатитів «FAQ Гепатит» Міжнародного фонду «Відродження».
Думки викладені під час цього заходу є винятковою відповідальністю ТМО «Нівроку» та не обов’язково відображають точку зору Міжнародного фонду «Відродження».


1 коментар: